Artists

Music Director

Otto Tausk

Otto Tausk

VSO Music Director

Music Director Emeritus

Bramwell Tovey

Bramwell Tovey

Conductor

Conductor Laureate

Kazuyoshi Akiyama

Kazuyoshi Akiyama

Conductor

Assistant Conductor

Andrew Crust

Andrew Crust

Assistant Conductor (Marsha & George Taylor Chair)

First Violin

Nicholas Wright

Nicholas Wright

Concertmaster (Ron and Ardelle Cliff Chair)

Timothy Steeves

Timothy Steeves

Associate Concertmaster (William and Irene McEwen Chair)

David Lakirovich

David Lakirovich

Assistant Concertmaster (Robert G. and Suzanne Brodie Chair)

Jennie Press

Jennie Press

Second Assistant Concertmaster

Jae-Won Bang

Jae-Won Bang

First Violin

Jenny Essers

Jenny Essers

First Violin

Mary Sokol Brown

Mary Sokol Brown

First Violin (Mrs. Cheng Koon Lee Chair)

Monica Pegis

Monica Pegis

First Violin

Xue Feng Wei

Xue Feng Wei

First Violin

Rebecca Whitling

Rebecca Whitling

First Violin

Yi Zhou

Yi Zhou

First Violin

Second Violin

Karen Gerbrecht

Karen Gerbrecht

Associate Principal Second Violin (Jim and Edith le Nobel Chair)

Jeanette Bernal-Singh

Jeanette Bernal-Singh

Assistant Principal Second Violin

Cassandra Bequary

Cassandra Bequary

Second Violin

Adrian Shu-On Chui

Adrian Shu-On Chui

Second Violin

Daniel Norton

Daniel Norton

Second Violin

Ann Okagaito

Ann Okagaito

Second Violin

Ashley Plaut

Ashley Plaut

Second Violin

Carina Vincenti

Carina Vincenti

Viola

Andrew Brown

Andrew Brown

Associate Principal Viola

Emilie Grimes

Emilie Grimes

Assistant Principal Viola

Tegen Davidge

Tegen Davidge

Viola

Matthew Davies

Matthew Davies

Viola (Estelle and Michael Jacobson Chair)

Angela Schneider

Angela Schneider

Viola (Professors Mr. and Mrs. Ngou Kang Chair)

Cello

Janet Steinberg

Janet Steinberg

Associate Principal Cello

Zoltan Rozsnyai

Zoltan Rozsnyai

Assistant Principal Cello

Olivia Blander

Olivia Blander

Cello (Gerhard and Ariane Bruendl Chair)

Natasha Boyko

Natasha Boyko

Cello (Mary and Gordon Christopher Chair)

Charles Inkman

Charles Inkman

Cello

Luke Kim

Luke Kim

Cello (Dr. Malcolm Hayes and Lester Soo Chair)

Cristian Márkos

Cristian Márkos

Cello (Tim Wyman and Susan Gabe Chair)

Bass

Dylan Palmer

Dylan Palmer

Principal Bass

Evan Hulbert

Evan Hulbert

Associate Principal Bass

Noah Reitman

Noah Reitman

Assistant Principal Bass

Malcolm Armstrong

Malcolm Armstrong

Bass

David Brown

David Brown

Bass

J. Warren Long

J. Warren Long

Bass

Frederick Schipizky

Frederick Schipizky

Bass

Flute

Christie Reside

Christie Reside

Principal Flute (Ron and Ardelle Cliff Chair) - On Leave

Chris James

Chris James

Acting Principal Flute

Rosanne Wieringa

Rosanne Wieringa

Flute (Michael and Estelle Jacobson Chair)

James Romeo

James Romeo

Assistant Principal Flute, Piccolo (Hermann and Erika Stölting Chair)

Piccolo

James Romeo

James Romeo

Assistant Principal Flute, Piccolo (Hermann and Erika Stölting Chair)

Oboe

Roger Cole

Roger Cole

Principal Oboe (Wayne and Leslie Ann Ingram Chair)

Beth Orson

Beth Orson

Assistant Principal Oboe, English Horn (Chair in Memory of John S. Hodge)

Karin Walsh

Karin Walsh

Oboe (Paul Moritz Chair)

English Horn

Beth Orson

Beth Orson

Assistant Principal Oboe, English Horn (Chair in Memory of John S. Hodge)

Clarinet

Jeanette Jonquil

Jeanette Jonquil

Principal Clarinet (Robert G. and Suzanne Brodie Chair)

Michelle Goddard

Michelle Goddard

Clarinet

E-Flat Clarinet

Michelle Goddard

Michelle Goddard

Clarinet

Bassoon

Julia Lockhart

Julia Lockhart

Principal Bassoon

Sophie Dansereau

Sophie Dansereau

Assistant Principal Bassoon

Gwen Seaton

Gwen Seaton

Bassoon

Contrabassoon

Sophie Dansereau

Sophie Dansereau

Assistant Principal Bassoon

French Horn

Oliver DeClercq

Oliver DeClercq

Principal French Horn

David Haskins

David Haskins

Associate Principal French Horn

Andrew Mee

Andrew Mee

French Horn (Winslow and Betsy Bennett Chair)

Richard Mingus

Richard Mingus

Assistant Principal French Horn

Trumpet

Larry Knopp

Larry Knopp

Principal Trumpet

Marcus Goddard

Marcus Goddard

Associate Principal Trumpet

Vincent Vohradsky

Vincent Vohradsky

Trumpet (W. Neil Harcourt in memory of Frank N. Harcourt Chair)

Trombone

Brian Wendel

Brian Wendel

Principal Trombone

Bass Trombone

Ilan Morgenstern

Ilan Morgenstern

Bass Trombone (Arthur H. Willms Family Chair)

Tuba

Peder MacLellan

Peder MacLellan

Principal Tuba

Timpani

Aaron McDonald

Aaron McDonald

Principal Timpani

Percussion

Vern Griffiths

Vern Griffiths

Principal Percussion (Martha Lou Henley Chair)

Michael Jarrett

Michael Jarrett

Percussion

Tony Phillipps

Tony Phillipps

Percussion